PR

Chystáte sa na hory? Na toto nemôžete zabudnúť

Horské prechádzky sú skvelým spôsobom, ako aktívne tráviť voľný čas pre každého. Samozrejme nehovoríme o profesionálnom lezení či zdolávaní náročných turistických chodníkov, na ktoré musíte mať primeranú fyzickú prípravu a znalosti o možných nebezpečenstvách na trase. Bez ohľadu na charakter cesty sa oplatí poriadne sa pripraviť po technickej stránke. Pozrite si, čím sa oplatí vybaviť.

 

Aktivita na horách – o čom by ste mali pamätať?

Veľa nádherných trás vedie cez menej náročné pohoria, ako sú napríklad slávne, Vysoké Tatry. To znamená, že aj bez väčšej fyzickej prípravy môžeme podnikať turistiku s priateľmi či rodinou – pokiaľ k výberu trasy pristupujeme racionálne. Vždy by sme mali brať do úvahy fyzické schopnosti najslabšieho človeka v skupine. Neodporúča sa tiež cestovať samotnému, preto sa do hôr vydávajte minimálne vo dvoch.

Neodmysliteľným prvkom výbavy by mal byť mobilný telefón, na ktorý si privoláme pomoc, ak sa dostaneme do problémov. Skontrolujeme na ňom počasie a čas, ako aj našu polohu. Žiaľ, elektronické vybavenie môže zlyhať – a tak sa bude hodiť aj tradičná skladaná mapa, vďaka ktorej sa nájdeme aj vtedy, keď stratíme komunikáciu so satelitom.

 

Ako sa obliekať na hory? Čiapka, pánske zimné topánky – čo ešte?

Prechádzka po horách, aj keď brázdime výnimočne mierne kopce, môže zaťažiť naše kĺby. Oplatí sa preto vybaviť sa pohodlným oblečením, najmä pánskymi poltopánkami alebo dámskymi poltopánkami, ak cestujete do hôr na jeseň, v zime alebo na jar. Nezabúdajte, že v niektorých častiach hôr sa môže sneh držať aj po celý rok, preto sa odporúča najmä slušná trekingová obuv.

Oblečte sa podľa predpovede počasia a vyberte si skôr pesimistickú možnosť. V niektorých oblastiach hôr môže teplota rapídne klesnúť, preto je lepšie vziať si trochu viac oblečenia, ako riskovať prechladenie. Na turistiku sa obliekame vrstvami, nezabúdajme na oblečenie, ktoré nás účinne ochráni pred tepelnými stratami a negatívnymi vplyvmi poryvov vetra.

 

Výbava horského turistu – ako si vybrať batožinu?

Ďalšou nevyhnutnosťou pre horskú turistiku je výstroj. Zoberme si so sebou priestranný batoh, do ktorého zmestíme všetky potrebné veci. Musí byť pohodlný a nešúchať ramená ani chrbát. Do vnútra si môžeme zbaliť občerstvenie, termosku, ochranu proti dažďu a power banku. Oplatí sa vziať si so sebou aj lekárničku – bude sa vám hodiť v prípade fyzických zranení a nepredvídaných situácií na trase (niekto môže potrebovať našu pomoc).

Dôkladne zvážme aspekty zaberania jednotlivých vecí – čím viac, tým menej pohodlná bude naša batožina. Ak máte v telefóne baterku – neberte si ďalšiu, najmä ak začínate prechádzku ráno. Rekreačná prechádzka v horách si nemusí vyžadovať odbornú kondíciu – pokiaľ si zmeriame sily a vyberieme si ľahké trasy. A ak sa na to necítime, radšej to vzdajme a zvoľme si bezpečnejšiu alternatívu.

zdroj: sponzorovaný článok

 

Advertoriál

Sponzorovaný obsah na Dopohody.sk