ŠkolaZaujímavosti

Pár tipov, ako si zariadiť izbu na internáte

Zariaďovanie izby na internáte môže byť zábavnou aktivitou a zároveň môže pomôcť vytvoriť vám útulné miesto, ktoré sa stane vaším druhým domovom.

 

Aby išlo všetko ako po masle, musíte si najskôr určiť priority. Izbu je potrebné rozdeliť na zóny v dvoch podobách. Po prvé, ak ju zdieľate s ďalšími študentmi, potrebujete mať jasne určené, ktoré časti izby sú súkromné a ktoré spoločné. A po druhé, potrebujete si vytvoriť zóny sami pre seba – na spánok, na štúdium a na stretnutia s priateľmi (hoci tie sa budú často odohrávať mimo tohto malého priestoru). Tu je niekoľko tipov, ako na to.

 

1. Vyčistite a upracte si izbu

Skôr, ako sa pustíte do zariaďovania a dekorovania, uistite sa, že je izba čistá a uprataná. Predsa len pred vami ju používalo niekoľko študentov. Vyumývajte podlahu, povysávajte matrace a priestory za posteľou, vydezinfikujte skrine, kľučky, utrite poličky od prachu a podobne. Vyhoďte všetky nepotrebné veci, aby ste vytvorili viac priestoru pre seba. Pri upratovaní nezabudnite ani na kúpeľňu. Takto získate prehľad o úložnom priestore a o tom, čo vám v miestnosti chýba.

 

2. Zabezpečte si základný nábytok

Základným prvkom internátnej izby je študentská posteľ. Ak je to možné, kúpte si úplne novú, ktorú pred vami nikto nepoužíval. Pokiaľ to však pravidlá vášho internátu nedovoľujú, investujte aspoň do lacnejšieho matraca z kvalitných materiálov. Takto zabezpečíte dostatočnú hygienu a pohodlie pre svoju chrbticu. Vyležané matrace neposkytujú oporu pre naše telo a zobudíte sa dolámaní. A to nesvedčí nabitému programu každého študenta. Pokiaľ to v izbe chýba, kúpte si aj skriňu na oblečenie, pracovný stôl a stoličku. Skúste zvoliť farebne zladené kusy, ktoré dobre zapadnú do malej izby.

 

3. Zvoľte si vhodné dekorácie

Zvoľte si dekorácie, ktoré majú pre vás sentimentálny nádych, hlbší zmysel a sú vám blízke, napríklad obrazy alebo fotky s priateľmi a rodinou. Doprajte svojej izbe aj rastliny v črepníkoch, ktoré nevyžadujú veľa starostlivosti alebo kvety, ktoré okamžite povzbudia náladu a vylepšia vašu psychickú pohodu.

 

4. Využite naplno úložné priestory

Pravdepodobne budete mať len obmedzený priestor na uloženie vecí, takže využite každý centimeter, vrátane priestoru pod posteľou alebo v podobe nadstavcov na skrine. Niektoré veci sú pre vás súkromné a nechcete, aby sa vám v nich hrabal niekto cudzí, preto je skvelé, ak budete mať zásuvku alebo skrinku, ktorá sa bude dať zamykať. Schováte do nej doklady, peniaze, ale aj erotické hračky, či iné osobné predmety.

 

5. Využite priestor na stenách

Závesy, tapety alebo farebné maľby na stenách, ktoré podporia celkový vzhľad izby sú skvelý spôsob, ako oživiť priestor a nedovoliť, aby zbytočné predmety nezaberali cenný priestor.

 

6. Osvetlite izbu

Skúste zvoliť rôzne zdroje svetla ako stropná lampa, stolná lampa, alebo lampa na nočný stolík, aby ste si mohli prispôsobiť intenzitu svetla podľa potreby. Večer je príjemnejšie teplé biele svetlo a na učenie zase budete potrebovať chladné biele.

 

7. Nenechávajte zbytočné veci na stole

Je dôležité, aby bola vaša pracovná plocha neustále uprataná, preto sa snažte nepreplňovať pracovný stôl zbytočnými vecami, dekoráciami a fotografiami. Skriptá a zošity s poznámkami si odkladajte na jedno miesto, aby ste ich mali zorganizované a zároveň poruke.

 

8. Prispôsobte izbu svojmu štýlu

To je najdôležitejšie pravidlo. Vaša izba by mala odrážať vašu osobnosť a mali by ste sa v nej cítiť dobre a príjemne.

S týmito tipmi by zariaďovanie izby na internáte nemalo byť len zábavnou aktivitou, ale aj praktickou. Snažte sa vytvoriť izbu, ktorá bude útulná a príjemná pre vás a vašich spolubývajúcich.

obrázky: freepik.com

Redakcia

Redaktorka magazínu Dopohody.sk. Snaží sa priniesť zaujímavé informácie najmä pre mladých.