Zaujímavosti

6 kresliacich techník pre deti i dospelých

Kreslenie už dávno nie je iba aktivita pre deti. Vďaka omaľovánkam pre dospelých sa nám vrátili do rúk farbičky, ale možno je čas posunúť svoje hobby o krok ďalej a začať kresliť vlastné motívy.

 

Na to, aby ste sa venovali umeleckej činnosti, nepotrebujete najdrahšie plátna a značkové farby. Dnes máte na dosah ruky najrôznejšie pomôcky na kreslenie, ceruzky, pastelky riediteľné vodou, pastel, ale aj tradičné voskovky.

 

1. Kreslenie ceruzkami

Začnite od základov, poďakuje sa vám za to vaša peňaženka aj vaša umelecká duša. Namiesto náčrtníka a školskej ceruzky si zadovážte poriadny skicár a umelecké ceruzky. Materiály určené pre umelcov majú úplne inú kvalitu a zamilujete sa do nich po prvom použití.

Preskúmajte, ako sa rôzne tvrdé ceruzky správajú na papieri. Zistíte, že obyčajnou čiernou sa dajú namaľovať všetky odtiene sivej, že mäkké ceruzky vytvárajú dominantnú tmavú stopu, a tie tvrdšie vás zasa nesklamú pri takmer neviditeľných detailoch. Môžete nimi skicovať jednoduché tvary, ľudské telo, zvieratá, alebo jednoducho to, čo práve vidíte pred sebou. Kresbou ceruzami alebo uhlíkom si prešla väčšina maliarov, dajte im šancu aj vy.

 

2. Akvarelové pastelky

Jedna z najnáročnejších techník, ktorá sa môže stať veľkou zábavou – tak by sa dal v krátkosti definovať akvarel. Opäť je potrebné investovať do papiera, tentoraz akvarelového, na ktorom sa farby budú správať inak, ako na obyčajnom výkrese. Jeho výhodou je aj to, že sa oveľa menej vlní. Ak papier prilepíte maliarskou páskou k podložke (alebo k pracovnému stolu, myslite však na to, že budete pracovať s vodou) a budete trpezliví počas jeho schnutia, nebude sa vlniť vôbec.

Akvarelové pastelky

Do základnej výbavy patria aspoň dva štetce – jeden hrubý a jeden čo najtenší, na detaily. Namiesto klasickej farby v panvičkách siahnite po akvarelových pastelkách. Na papier nakreslite a vyfarbite akýkoľvek motív. Keď potom namočíte štetec do vody a prejdete ním po ťahoch pasteliek, farba sa rozpije a vytvorí krásny efekt.

Maľbu akvarelom môžete s deťmi premeniť na zábavné experimentálne popoludnie. Na vlhkú farbu nasypte kúsky hrubozrnej soli a sledujte, čo sa stane. Vyskúšajte maľovanie suchým hrotom alebo navlhčeným hrotom pastelky, ale aj maľovanie na suchý a navlhčený papier. Takéto kreslenie je vlastne hra.

 

3. Suchý a mastný pastel

Výrazné, žiarivé farby a hrubé čiary predurčujú túto techniku pre odvážnych umelcov, ktorí sa neboja naplno vyjadriť. Rátajte so zašpinenými prstami, pomocou nich môžete totiž tieňovať a dotvárať celkový obrázok. Pri používaní pastelu nie je krok späť, môžete sa iba pokúsiť prekryť jednu farbu druhou. Odporúčame ho najmä na abstraktné techniky alebo na veľké plochy, ktoré znesú výrazné ťahy a kreslenie na nich bude deti veľmi baviť.

 

4. Voskovky

Kreslenie voskovkami je v nás zakódované z čias základnej školy, kedy nás tešilo, že nimi dokážeme rýchlo vyfarbiť veľké plochy. Svoje čaro môže mať aj v dospelosti, najmä ak na nich zastrúhame ostrejšie hroty. Ich stopa je zaujímavá tým, že je prerušovaná bielymi plochami a kresby tak v sebe majú veľa svetla. Skúste nimi nakresliť rôzne scény z prírody, napríklad oblaky na oblohe pri západe slnka.

Kreslenie voskovkami

 

5. Kaligrafia

Krasopis získava čoraz väčšiu popularitu a aj keď nejde priamo o techniku kreslenia, vyžaduje vaše umelecké cítenie. Kaligrafické pero a atrament sú investíciami, na ktoré si môžete chvíľu počkať. Na úvod začnite pohodlne, napríklad pomocou fixky s mäkkým, ohybným hrotom. Dnes ich zoženiete vo všetkých možných farbách.

Odvážnejší môžu vyskúšať akvarelové pero, do ktorého naplníte vodu namočíte ho do farby. Vďaka tomu písmo získa viacero odtieňov. Kaligrafické nápisy môžete doplniť o ornamenty alebo kvetinové motívy dokreslené ceruzou alebo farbičkami.

 

6. Maľovanie podľa čísel

Veľmi zaujímavou technikou najmä pre začiatočníkov je maľovanie podľa čísel. Ide o kreslenie podľa predlohy, ktoré naozaj nevyžaduje veľké kresliace schopnosti. Obrázok je rozdelený  na stovky políčok a ku každému z nich je priradená farba. Efekt spočíva najmä vo veľkom počte políčok a rôznorodosti farieb, vďaka čomu výsledný obraz môže vyzerať naozaj skvele – až tak, že mnoho ľudí nepochopí, kedy ste sa naučili tak dobre kresliť. : )

obrázky: unsplash.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Dopohody.sk. Snaží sa priniesť zaujímavé informácie najmä pre mladých.