Zábava

Prvýkrát na festivale – rady, čo si vziať a ako si užiť festival

Ísť na festival je ako vziať si v čo najmenšom priestore čo najviac vecí, ktoré ti umožnia užiť si ho na dvesto percent a cítiť sa „ako doma“.

 

Prvýkrát na hudobnom festivale

Ak sa chystáš na festival prvýkrát, odporúčame:

 • vybrať si z lokálnej ponuky a necestovať za festivalom príliš ďaleko,
 • orientovať sa podľa hudobných žánrov a nie podľa sprievodných aktivít,
 • včas si zabezpečiť ubytovanie alebo overiť, že máš všetko potrebné na stanovanie,
 • určite choď s priateľmi, je to bezpečnejšie ako ísť osamote a je to väčšia zábava,
 • preštuduj si program a priprav si zoznam kapiel, ktoré určite nechceš zmeškať – aj keď time management znie nudne, pripraviť si dopredu plán s informáciami kto kedy hrá na ktorom pódiu, je skvelý spôsob, ako neskôr nič neľutovať/nezmeškať,
 • po príchode zmapuj priestor – kde sú toalety, kde sú núdzové východy, zdravotná služba, stánky s vodou a podobne.

Prvýkrát na festival - čo si zbaliť

 

Čo si vziať na festival

Pri balení by ti nemali chýbať peniaze (kartou sa nedá platiť úplne všade, preto si vezmi aj bankovky), powerbanka, slnečné okuliare, prípadne dioptrické okuliare ak nosíš, tabletky ak nejaké užívaš pravidelne, opaľovací krém, fotoaparát, voda a snacky – áno, na festivale bude mnoho jedla, ale ceny sú dosť premrštené a tak je fajn vziať si niečo malé, čo si dáš medzitým. Z kozmetiky stav na opaľovací krém (aj na tvár!), suchý šampón, malý deodorant, vlhčené obrúsky a dezinfekčný gél. Make-up môže byť farebný, plný flitrov, nezabudni na zlaté dočasné tetovania a podobne. Oblečenie závisí iba na tebe, ale základom sú pohodlné topánky, klobúk alebo šiltovka, vrstvenie oblečenia (v lete sa počasie rýchlo mení) a samozrejme tenká nepremokavá vetrovka.

 

Na čo si dať pozor na hudobnom festivale

Nielen rodičia si prajú, aby sme sa domov vrátili bez zranení – duševných i fyzických. Preto si daj pozor najmä na týchto šesť vecí:

 1. Najmä ak je veľmi horúco, pi dostatočné množstvo vody. Odpusti si nepríjemnú lekciu spojenú s bezvedomím, ktorú si už zažili stovky dehydrovaných ľudí.
 2. Zober si baterku (smartfón nestačí, môže sa vybiť) a papierové vreckovky. V noci sa lepšie zorientuješ, najmä ak budeš počuť neznáme zvuky alebo bude niekto potrebovať pomoc.
 3. Doklady a peniaze nos stále so sebou na bezpečnom mieste.
 4. Nikdy si nevezmi žiadnu tabletku od cudzieho človeka – ani v prípade, že potrebuješ napríklad niečo na bolesť hlavy – pokiaľ nejde o oficiálneho zdravotníka.
 5. Vždy sa pohybuj v skupine priateľov, s ktorými si na festivale. Keď sa rozdelíte kvôli odlišnému hudobnému vkusu, dohodnite si čas a miesto, kde sa znova stretnete.
 6. Vezmi si slnečné okuliare – tvoje oči si zaslúžia extra ochranu a bolo by nepríjemné zabudnúť si ich akurát na túto príležitosť. Ak nosievaš dioptrické okuliare, určite nezabudni ani na ne. Nebude nič horšie, ako zažívať festival na spôsob krtka.

Ak si chceš festival užiť absolútne naplno, staň sa dobrovoľníkom. Dostaneš sa aj do zákulisia a stretneš skvelých ľudí. Have fun!

obrázky: pexels.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Dopohody.sk. Snaží sa priniesť zaujímavé informácie najmä pre mladých.