PR

Maľovanie stien svojpomocne. Ako na to?

Z prác okolo domu je maľovanie stien to, do čoho sa odvážne môže pustiť prakticky každý aj bez pomoci odborníka alebo majstrov. Ide o mimoriadne veľkolepú, ale nie veľmi komplikovanú úlohu s viditeľným výsledkom. Ak vás však táto úloha čaká prvýkrát v živote, mali by ste si prečítať tento článok so základnými informáciami, upozorneniami na možné chyby a užitočnými tipmi. 

 

Výber farby

Keď sa rozhodujete o tom, aká je tá správna farba pre váš byt alebo rozmýšľate o kombinácii rôznych odtieňov, ovplyvňujú vás rôzne faktory. Okrem toho, že máte svoje vlastné osobné preferencie, štýl a vkus, v dnešnom svete by ste len ťažko ostali odolným voči súčasným trendom. Nie je to samozrejme nič zlé, podnecuje to kreativitu a záujem o občasné oživenie priestoru, v ktorom žijete.

 

Akú farbu zvoliť pri maľovaní svojpomocne

 

Ponuka farieb na stenu je široká, preto venujte pozornosť a čas tomu správnemu výberu. Nie je dôležité iba dobre odhadnúť sfarbenie, ale aj to, aby bol materiál kvalitný. Najprv nájdite odchody, ktoré ponúkajú vami vybrané farebné odtiene, potom sa presvedčte o tom, že si od nich viete zakúpiť trvácne produkty so správnymi ingredienciami. Samozrejme, môže sa stať, že vaše osobné preferencie a kvalita sa nestretnú. Práve preto je dobré mať v zálohe niekoľko farebných alternatív alebo sa obrátiť na Farlesk.sk, ktorý vás poteší aj službou miešania farieb s cieľom nájsť tú vašu vysnívanú. 

 

Praktické prípravy

Tí, ktorí s maľovaním stien už majú nejaké skúsenosti, vedia, že táto úprava prostredia nie je len o samotnom natieraní. Ochrana nábytku a starostlivé vetranie danej miestnosti sú s najväčšou pravdepodobnosťou pre každého samozrejmé opatrenia. Ale myslite aj na prípravu stien.

Pozorne ich preskúmajte, centimeter po centimetri. Ak nájdete nejaké nezrovnalosti, vyznačte ich, aby ste ich neskôr našli. Opraviť ich viete omietaním a brúsením. Nemyslite si, že tieto kroky sú úplne zbytočné. Na čerstvo namaľovaných stenách sú všetky staré chyby viditeľnejšie. Nezabudnite ani na odškrabanie starých, uvoľnených častí, ktoré už aj samé opadávajú.

 

Maľovanie svojpomocne

 

Proces prípravy na maľovanie by malo zahrňovať aj kúpu náradia. Pokiaľ chcete ušetriť peniaze, určite to nerobte použitím starého štetca alebo valca. Aj keď to možno voľnými očami neuvidíte, v starom nástroji sa ešte môžu ukrývať pozostatky dávnejšie použitej farby. Ak ste ich naposledy nevyčistili dôkladne riedidlom, mali by ste si radšej zaobstarať nové.

 

Špecifickosť detskej izby

Viete, ktorý je jeden z najvýraznejších rozdielov medzi deťmi a dospelými? Citlivosť voči vplyvom prostredia. Čím sme mladší, tým menej potláčame inštinktívne vnímanie sveta. Pri výbere farieb detskej izby si určite spomeňte na tento fakt. Výsledok môže vo veľkej miere ovplyvniť náladu, ale aj celkové psychické rozpoloženie malých obyvateľov danej miestnosti.

 

Maľovanie stien detskej izby

 

Jemnými pastelovými farbami nič nemôžete pokaziť. Tie najpopulárnejšie sú bledoružová, bledomodrá a jemná zelená, no vynikajúcou voľbou bude aj žltá. Prostredie žiariace odtieňmi slnka má niekoľko výhod a pozitívnych atribútov. Zlepšuje náladu, dodáva silu a energiu, môže dokonca ovplyvniť aj psychický stav meteosenzitívnych ľudí v daždivom počasí. 

Akonáhle to povoľuje vek dieťaťa, zapojte ho do výberu farby izby a aj samotného maľovania. Takáto „ponuka spolupráce“ zvyšuje pocit kompetencie, učí zodpovednosti, no a nie je zanedbateľným faktom ani to, že znižuje riziko toho, že sa mu nebude páčiť vami vybraná farba. Nezabudnite si zadovážiť také nástroje, ktoré svojimi rozmermi sa budú hodiť aj do menších ručičiek. 

 

Koľko času zaberie maľovanie stien?

Aj keď by sa vám mohlo zdať, že svoj byt dokážete prezliecť do iných odtieňov za jedno popoludnie, nie je to tak. Už len samotná príprava jedinej miestnosti vám môže zobrať jeden celý deň. V prípade, že plánujete naniesť niekoľko vrstiev, tak rátajte aj s časom schnutia. Netrpezlivosť by sa vám mohla škaredo vypomstiť v podobe opadajúcej farby.

Ak nemáte dostatok času a energie, maľovanie stien si radšej odložte na neskôr. Ale ak ste presvedčení o tom, že teraz je ten správny moment pustiť sa do toho, tak to urobte naplno. Pustite si veselú hudbu z reproduktoru (ak ich nemáte, tak výborné nájdete na mistores.sk), na obed si objednajte pizzu a neustále si pripomínajte, že manuálne práce znižujú dopady stresu. 

 

zdroj: sponzorovaný článok
obrázky: freepik.com, femme.sk
(http://femme.sk/index.php/byvanie/byvanie/item/15460-9-tipov-ako-vymalovat-detsku-izbu-ake-farby-si-zvolit,
https://www.farlesk.sk/blog/ako-si-vyberiete-spravnu-farbu-stien-precitajte-si-nasich-5-rad)

Advertoriál

Sponzorovaný obsah na Dopohody.sk