Škola

Čo robia dnešní školáci počas prestávok

Keby sme sa vrátili o desať rokov dozadu, pohľad na prestávku v škole by bol úplne iný ako dnes. Mobilné telefóny a internet neboli tak rozšírení, ako dnes. A práve rozvoj techniky spôsobuje výrazné rozdiely. Čo teda robia školáci počas prestávok?

 

Niektoré veci sa rokmi nemenia a aj dnešní školáci využívajú prestávky na doplnenie energie a na oddych. Poďme sa bližšie pozrieť na najčastejšie aktivity.

 

Jedenie desiaty a obeda

Všetci sme už asi našli po víkende v taške plesnivý chlieb alebo jablko, ale vo všeobecnosti sa počas prestávok ročne zjedia tony jedla. Či už ide o desiatu nabalenú z domu alebo o obedy v školských jedálňach, ktoré dokážu študenti aj učitelia zjesť v rekordnom čase, jedlo je veľkou súčasťou každého dňa v škole.

 

Rozhovory s priateľmi

Koľko priateľstiev vzniklo práve v škole počas prestávok? Sediac na zemi na chodbe, kde rozoberáme všetko od domácich úloh, cez písomky, až po romantické vzťahy a osobné problémy. Je to zábava, je to vážne a tvoríme si tak blízke priateľstvá, ktoré často vydržia po celý život.

 

Hranie hier na smartfónoch

 

Hranie hier je populárne v každom veku, mení sa len typ hier. Najviac času ním však trávia žiaci na základnej škole, obzvlášť na prvom stupni. Obľúbené sú skákačky, strategické hry, hry na postreh a občas aj logické hry.

 

Surfovanie po internete

Ak je to len trochu možné a škola to vyslovene nezakazuje, surfovanie po internete a chatovanie patria k top prestávkovým aktivitám. Môže viesť k väčšej roztržitosti alebo preťaženiu informáciami, ale väčšina študentov aj tak chce vedieť, čo je nové v živote všetkých, ktorých poznajú. Najčastejšie navštevované sú samozrejme sociálne siete.

 

Sledovanie seriálov online

Poznáte ten pocit, keď skončí jedna časť neuveriteľne napínavo a vy potrebujete súrne vedieť, čo sa stane ďalej? Obľúbené streamovacie služby majú aj mobilné aplikácie a seriály sa dajú sledovať online, ale aj stiahnuť a pozerať bez prístupu na internet.

 

Káva z automatu alebo z blízkej kaviarne

Káva, horúca čokoláda, čaj, alebo keksíky… V zdravších variantách ovocie a mliečne nápoje. Automaty na školách sú rovnako populárne ako bufety a zájsť si na niečo malé v hlúčiku spolužiakov dodá energiu, preruší rutinu a pomôže lepšie sa sústrediť na ďalších hodinách.

 

Písanie domácich úloh

Študenti sa v tomto delia na dva tábory. Jedny si píšu úlohy hneď po skončení hodiny, aby to nemuseli robiť popoludní doma. Druhá skupina si píše úlohy tesne pred hodinou, pretože na to doma zabudli, alebo sa im nechcelo. Písanie domácich úloh patrí medzi činnosti, ktoré stále zaberajú veľké percento prestávok.

 

Opakovanie pred písomkou

Ústne skúšky a písomné testy neodmysliteľne patria k škole a mnoho prestávok trávime tým, že si opakujeme najdôležitejšie učivo. Skúste si to trochu spríjemniť a opakujte v skupine priateľov, často vám pripomenú práve tie detaily, ktoré sami prehliadate.

 

Doučovanie

V študijnom súdku ešte chvíľu ostaneme. Čas prestávok niekedy využívame aj na doučovanie, hoci tomu nehovoríme takto vznešene – jednoducho prosíme spolužiakov o vysvetlenie niečoho, čo nám nie je jasné. Patrí k tomu aj návšteva učiteľov v kabinetoch, ak je potrebné niečo vysvetliť, alebo iba získať informácie.

 

Nakupovanie

Ak patríte k tým šťastlivcom, ktorých škola sa nachádza v centre mesta, možno máte čas a možnosť odskočiť si počas prestávok a voľných hodín aj do obchodov. Nakupovanie patrí k bežným súčastiam prestávok najmä u stredoškolákov.

 

Pauza a chill

Prestávka je jednoducho prestávkou, nemusíme počas nej robiť vôbec nič. Stačí sa pozerať z okna, sledovať, ako beží svet okolo nás, alebo si len tak čmárať do zošita.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Dopohody.sk. Snaží sa priniesť zaujímavé informácie najmä pre mladých.