Zaujímavosti

Ako fungujú internetové podvody s láskou

Milióny ľudí používajú online zoznamky, či už webové stránky, alebo aplikácie. Čoraz častejšie stretávame potenciálnych partnerov aj na sociálnych sieťach. Namiesto romantického vzťahu si však môžete do života pritiahnuť podvodníka alebo podvodníčku, ktorí z vás nenápadne vytiahnú peniaze. Nedajte sa nachytať a čítajte ďalej.

 

Čo je to internetový podvod s láskou?

Predstavte si nasledujúci scenár. V aplikácii alebo na sociálnej sieti narazíte na niekoho zaujímavého. Veľmi rýchlo sa vás snaží presvedčiť, aby ste mu dali e-mail, telefónne číslo a často aj adresu. V tomto prvom kroku totiž zhromažďujú osobné údaje, ktoré budú neskôr potrebovať.

Niekedy vás podvodník namotáva sladkými rečami a sľubmi aj niekoľko mesiacov, ale jedno je takmer vždy rovnaké – rýchlo prehupne do vyjadrení o jedinej a pravej láske, ktorú prežíva práve s vami.

Zväčša tvrdí, že býva ďaleko a tak sa vlastne nikdy nestretnete. A potom to príde. Poprosí vás o peniaze, pretože sa dostane do nemocnice a potrebuje súrnu operáciu. Niekto mu ukradne platobnú kartu a potrebuje od vás nejaké financie. Alebo sa vyskytne iný náhly problém, najskôr s menšími sumami, ktoré ale časom rastú.

Podvodníka len málokedy stretnete naživo. Chránia si tak svoju skutočnú identitu, aj keď sa dostanete k číslu účtu, na ktorý posielate peniaze. Nechajú si od vás dobiť kredit, ale jedného dňa ostane ich mobilný telefón vypnutý a podvodník medzitým veselo klame ďalšej obeti. Nezriedka ich má aj niekoľko súčasne.

Podvodníci s láskou majú na sociálnych sieťach mnoho falošných profilov. Zo začiatku sa snažia vybudovať si vo vzťahu dôveru, správajú sa veľmi milo a láskavo. Píšu vám aj niekoľkokrát denne, hovoria presne to, čo chcete počuť. Po tom, ako začnete prejavovať nespokojnosť a žiadate o vrátenie peňazí, ktoré ste podvodníkovi požičali, je často útočný, agresívny alebo vás emocionálne vydiera – tvári sa sklamane, že mu neveríte a že vaša láska nie je taká silná, ako jeho. Aj keď to píšeme v mužskom rode a takmer 90% podvodov s láskou skutočne páchajú muži, nájdu sa, samozrejme, aj ženské podvodníčky.

 

Najčastejšie lži podvodníkov s láskou

Podvodník s láskou

Ide o priemerne kreatívnych ľudí, ktorí skúšajú na rôzne obete tie isté scenáre a techniky. Najčastejšie sa opakujúce lži a tvrdenia sú tieto tri:

  • Nemôžem sa s tebou stretnúť osobne – tvrdia, že bývajú alebo práve cestujú mimo krajiny, kde bývate vy. Niekedy sa vydávajú za vojakov, pracovníkov medzinárodných organizácií, ale zväčša iba pracujú v zahraničí. Pritom však v skutočnosti môžu bývať v tom istom meste ako vy.
  • Súrne potrebujem peniaze – najčastejšie kvôli zdravotným problémom seba samého, alebo člena rodiny, ale niekedy potrebujú peniaze na zaplatenie cesty za vami alebo na pomoc s nejakým problémom. Rafinovaná lož je aj ponuka skvelej investície, ktorú za vás údajne vybavia.
  • Môžeš mi poslať peniaze iba takto – vypýtajú si konkrétny spôsob, najmä taký, aby sa k nim peniaze dostali čo najrýchlejšie. Preferujú napríklad Google Pay, požadujú od vás PIN kódy alebo využívajú aplikácie na rýchly presun peňazí. Vždy vyvolávajú nátlak, aby ste im peniaze poskytli okamžite.

 

Ako nenaletieť podvodníkovi s láskou

Hlavné pravidlo znie: nikdy neposielajte peniaze niekomu, koho nepoznáte a už vôbec nie v prípade, že ste ho nikdy osobne nestretli. Ak na vás pôsobí takáto požiadavka o peniaze podozrivo, podniknite nasledujúce kroky:

  • Hneď s danou osobou prestaňte komunikovať. Bude to emocionálne bolestivé, ale celý vzťah bol od začiatku iba manipuláciou.
  • Porozprávajte o tom blízkym priateľom alebo rodine. Často vnímajú situáciu triezvejšie.
  • Hľadajte osobu, s ktorou komunikujete online. Ak žiada peniaze, vy žiadajte osobné informácie.
  • Vyhľadajte človeka aj pomocou jeho profilovej fotografie. Niekedy vás privedie takéto vyhľadávanie k dôležitým informáciám.

V prípade podvodu s láskou posielate danej osobe peniaze dobrovoľne a často o nej veľa neviete. Preto je náročné riešiť túto situáciu s políciou. Najúčinnejšia je prevencia – osobné stretnutia na verejných miestach a nezdieľanie osobných informácií ani peňazí.

obrázky: freepik.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Dopohody.sk. Snaží sa priniesť zaujímavé informácie najmä pre mladých.