Zaujímavosti

Pozitívne účinky kávy

Káva je najpopulárnejším nápojom na svete, ale… Koľkokrát ste už počuli, že káva spôsobuje žlté zuby a vysoký tlak? Alebo že spoliehať sa na kávu ako na energy drink je cesta k závislosti a spôsobuje pálenie záhy?

Napriek týmto predsudkom je káva pre nás každodenným spoločníkom a ak ju ešte nepijete, možno by ste mali začať. Namiesto instantnej masovo pripravovanej kávy siahnite radšej po kvalitnej káve, ktorú upražila niektorá kvalitná slovenská pražiareň kávy. Iba tak si zachová zdravé látky, ktoré z nej robia superhrdinku.

 

1. Káva zlepšuje krátkodobú pamäť

Energiu nedodáva iba telu ako takému, ale zlepšuje aj funkcie mozgu. Hoci výskumníci nevedia ako tento proces prebieha, je dokázané, že kofeín posilňuje krátkodobú pamäť.

Ak patríte medzi študentov, ktorí sa učia na poslednú chvíľu a ešte pred triedou čítate poznámky a učebnice, skúste to urobiť so šálkou kávy v ruke. Vďaka kofeínu si budete všetko pamätať lepšie, ale pozor – iba na krátky čas. Dobrou správou je, že takéto účinky majú všetky druhy kávových nápojov.

 

2. Káva zlepšuje náš vzhľad

V hlave nemáme iba myšlienky na skúšky alebo na svoju bakalárku. Dôležité je aj zdravé telo a fitness. Kofeín urýchľuje metabolizmus a podporuje uvoľňovanie adrenalínu. Pomáha nám to lepšie vydávať energiu v posilňovni, rýchlejšie behať alebo plávať o niečo zanietenejšie.

Okrem dávky energie dokáže kofeín aj zabíjať podkožné tukové bunky. Ak si zacvičíme po vypití jednej šálky kávy spálime vraj až o 30% viac tuku. Keďže študenti veľa času pri učení sa a písaní prác presedia, je tento tip ako zostať fit viac než vítaný.

Pozitívne účinky kávy na zdravie

 

3. Bojovník proti depresii

Ak ešte stále nechápete, prečo je spotreba kávy taká vysoká, pozrite sa na nasledujúci bod. Káva je totiž dobrým bojovníkom aj proti depresii. Látky v káve prospievajú tomu, aby sa u človeka depresia nezačala. Depresia nie je vyhradená pre starších a chorých ľudí. Hľadanie vlastnej identity, nemožnosť osamostatniť sa a žiť podľa vlastných predstáv, stres kvôli škole a komplikované romantické vzťahy dokážu človeka poriadne rozdrviť. Preto nás teší štúdia, podľa ktorej majú milovníci kávy o 20% nižšie riziko vzniku depresie.

 

4. Energetická bomba

Káva je ako výbuch energie v našom tele. Všetko vnímame jasnejšie, naša pozornosť je na bode, ktorý inokedy dosahuje len veľmi ťažko. Vďaka káve rýchlejšie reagujeme na podnety, rýchlejšie myslíme a sme aj o trochu kreatívnejší. Niektorí ľudia kvôli tomu pijú presladené energetické nápoje, jedia tony sladkostí alebo siahnu po tabletkách – ale načo? Káva je najdostupnejší spôsob, ako sa naštartovať, nech už máte pred sebou akokoľvek náročný deň.

 

5. Káva predlžuje život

No dobre, káva nie je manna z neba, ktorá nás všetkých zachráni… Ale existuje viacero štúdií, podľa ktorých dokáže predĺžiť ľudský život. Tri šálky kávy denne dodávajú telu antioxidanty, ktoré bojujú s toxínmi v tele a udržiavajú ho v pohode. Vďaka tomu lepšie predchádzame civilizačným ochoreniam, ktoré spôsobuje najmä stres: cukrovke a ochoreniam srdca.

Káva a zdravie

 

6. Úľava od únavy

Viete si predstaviť ten stav, počas ktorého nedokážete jasne myslieť, akoby vás bolelo celé telo, ste hladní a mrzutí a… Ešte je len jedenásť hodín? Spôsob ako zahnať únavu a fungovať sviežo až do večera (buďme úprimní, až do noci) je dať si poriadny hrnček kávy. Účinok sa dostaví takmer okamžite a, áno, to je ten dôvod, prečo si starší ľudia dávajú kávu predtým, ako sa pustia do práce.

 

7. Káva je plná zdraviu prospešných látok

Účinky kávy na zdravie sú naozaj veľmi pozitívne. Káva obsahuje vitamíny B2, B3 a B5, ktoré chránia naše nervy a pôsobia upokojujúco. Káva nám pomáha relaxovať aj vďaka obsahu horčíka a draslíka, ktoré uvoľňujú svaly a pomáhajú bojovať aj so svalovou horúčkou. Najväčší obsah týchto látok bol zistený u kostarickej kávy.

 

8. Ochrankyňa pečene

S pečeňou môžu mať problém aj mladí ľudia a nemusia kvôli tomu vypiť hektolitre alkoholu. V súčasnej „dobe stresovej“ je vhodné starať sa o svoj organizmus aj pomocou detoxikácie pečene. Káva v tomto smere dokáže malé zázraky a chráni pečeň pred vznikom cirhózy.

obrázky: pexels.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Dopohody.sk. Snaží sa priniesť zaujímavé informácie najmä pre mladých.