Zvieratá

Ako sa pripraviť na šteniatko

Väčšinou po nich dlho túžime a keď si konečne donesieme domov malé chlpaté klbko radosti, všetci zažívame vlnu nadšenia. Starostlivosť o psíka je však ako starostlivosť o bábätko, v prvých spoločných mesiacoch vyžaduje veľa našej pozornosti. Vráti sa v podobe vernosti, lásky a veselého vrtenia chvostíkom kedykoľvek vás uvidí.

 

Prvé dni šteniatka je veľmi dôležité zvládnuť. Príchod šteniatka domov by mal byť v znamení bezproblémového spoznávania nového prostredia a zvykania si na nových ľudí. Záležitosti, ktoré budete riešiť, sa budú týkať najmä správnej stravy, hygieny a bežných pomôcok pre psíka.

 

Správna strava

Stravou môžeme podporiť správny rast a pohodu psa, ale aj pokaziť jeho žalúdok a spôsobiť mu bolesti. Preto je základným pravidlom nekŕmiť ho od stola, vždy keď na nás uprie prosebný pohľad.

Dnes už existujú granule pre každú príležitosť – pre psíkov, ktorý majú problémy s kĺbmi, granule pre gravídne feny alebo granule pre alergikov. Granule pre šteniatka Platinum Natural obsahujú všetky výživné látky, ktoré prospievajú vývinu psa vo veku, kedy výrazne rastie. Podceniť výživu v tomto období znamená pripraviť problémy pre seba i pre svojho psa v jeho ďalšom živote.

Granule postupne dopĺňajte aj konzervami. Napríklad, konzervy Falco kombinujú kvalitný obsah z mäsa aj so zeleninou. Vďaka tomu nenápadne dostanete do žalúdka vášho domáceho miláčika živiny navyše. Môžete sa však spoľahnúť na to, že zje iba takú zeleninu, ktorá je pre psa vhodná. Ak by si pochutnal na kúskoch z vašej vlastnej záhrady, mohlo by sa to skončiť prinajmenšom bolesťou bruška a smutným kňučaním.

Vedeli ste, že aj psíky môžu trpieť alergiami ako ľudia? Všimnete si to, keď psík po krmení vykazuje príznaky ako rôzne opuchy, bolesti alebo nezvyčajné vyrážky. Ak nechcete nič podceniť, existujú aj hypoalergénne granule, ktoré sú vhodné aj pre tých najmladších psíkov.

 

Hygiena psíka

Ako sa pripraviť na šteniatko

Ak vaše šteniatko pravidelne ocikáva podlahy, zrejme to nebude mať na ne dobrý vplyv. Myslite preto na rýchle osušenie a umytie podláh. Prípadne majte psíka v miestnostiach, kde máte kvalitné dlažby a podlahy, napríklad anhydritový poter.

Dôležité je však šteniatko často venčiť. Malý psík sa zvyčajne vyciká vždy na to isté miesto, preto ho vezmite vonku vždy, keď máte pocit, že to už potrebuje. V praxi zaberá pre najmenšie šteniatka nastavenie budíka na polhodinové intervaly a kratučké prechádzky, na ktorých sa môže vycikať. Pre istotu si však pripravte podložky, na ktoré môže cikať aj vo vnútri (zvyčajne sa používajú staré noviny, tie sa však rýchlo premočia).

Pri výbere šampónu na umývanie siahnite po jemných šampónoch pre šteniatka. Myslite však na to, že maličké šteniatka by sa nemali kúpať príliš často, po prechádzke im iba pretrite labky. Najmä v letných mesiacoch je dobrý nápad kúpiť psíkovi aj obojok proti hmyzu, najmä proti kliešťom. Uľahčí vám to veľa práce v kúpeľni.

 

Nový domov pre šteniatko

Príchod šteniatka domov

Pre psíka je príchod do novej domácnosti pomerne náročnou zmenou. Preto je potrebné venovať mu veľa pozornosti. Najskôr je vhodné púšťať ho iba do jednej alebo dvoch izieb – zvyčajne je to kúpeľňa a obývačka.

Pripravte mu peliešok na teplom mieste, kde nebude rušený, ale dovidí na vás, ak by za vami chcel pribehnúť. Psík nepotrebuje veľa hračiek, stačí jedna alebo dve, s ktorými sa budete pravidelne hrávať.

Ak chcete, aby si zvykal aj na prenosku, vyberte takú, ktorá má mriežky, aby videl všade okolo seba a bol vďaka tomu pokojnejší. Ideálne však je v prvých týždňoch a mesiacoch psíka nikam neprevážať, ale pomôcť mu zvyknúť si na nový domov a brať ho postupne na dlhšie a dlhšie prechádzky. Samozrejmosťou je dostatočne dlhá vôdzka. Malým šteniatkam sa viac ako obojok hodia popruhy, ktoré im pripevníte okolo bruška.

 

Ďalšie potreby šteniatka

Nezabudnite sa poradiť s veterinárom o povinných očkovaniach alebo tabletkách, ktoré by malo šteniatko užiť. Informujte sa u predchádzajúceho majiteľa, čo má šteniatko rado, ako sa zvykne hrať, či sa niečoho bojí a podobne. Tak ako každý človek, aj každý psík má svoju osobnosť a našou úlohou je vytvoriť mu bezpečný domov.

obrázky: pexels.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Dopohody.sk. Snaží sa priniesť zaujímavé informácie najmä pre mladých.