Zaujímavosti

6 tipov ako si v lete privyrobiť

Vytúžená posledná hodina sa skončí, čaká vás už iba zopár povinností a vhupnete do horúceho leta plného možností, ktoré môžete ľahko premrhať pozeraním seriálov a nekonečnými prechádzkami na kupko a do obchodu po nanuky.

 

Míňať alebo zarobiť v lete?

Nechcete staviť radšej na produktivitu a namiesto míňania peňazí ich skúsiť zarobiť? Nezabudnite pri tom na niekoľko základných vecí…

 • Po brigáde sa začnite obzerať už v apríli alebo v máji, aby ste hneď v júni mohli začať – ak ste to však nestihli, máme pre vás tipy, s ktorými môžete začať úplne kedykoľvek.
 • Keď sa k nejakej práci zaviažete, splňte ju načas a nikdy zákazníka ani zamestnávateľa neignorujte.
 • Prudké emócie si radšej ventilujte písaním do denníka – pri hľadaní aj vykonávaní práce každý zamestnávateľ a zákazník čaká slušné a pokojné správanie, bez výbuchov hnevu (ak vás napríklad nezamestná).
 • Vašou výsadou je energický a veselý prístup, ktorý vám môže otvoriť dvere a navýšiť sumu na účte či v peňaženke.
 • Dospelí vo vašom okolí by mali mať prehľad, čo robíte a kto vás zamestnáva (ak je to konkrétna osoba) alebo kto je vašim zákazníkom.

 

Pár neopozeraných tipov, ako zarobiť v lete

Všetci to poznáte, môžete ísť predávať do obchodu, pomáhať do kuchyne, robiť plavčíka… My vám chceme ponúknuť zopár neopozeraných tipov, ktoré môžete navyše skombinovať a robiť takmer kdekoľvek!

 • Predajte svoje veci – upracte si izbu a zhromaždite všetko, čo už nepoužívate. Oblečenie, topánky, kozmetiku, pokazenú elektroniku, ktorú neviete opraviť, knihy, cvičebné pomôcky, hračky, učebnice, ktoré nepotrebujete (napríklad z jazykovej školy, kam už nechodíte)… Potom zavolajte rodičov a overte si, že im nebude prekážať, ak tieto veci predáte (tento krok je najdôležitejší zo všetkých!). Všetko, čo schvália, pekne nafoťte a napíšte zopár inzerátov na internet. Teraz stačí už iba čakať.
 • Prekladanie – možno odmalička hovoríte po poľsky, maďarsky alebo ste skvelí v nemčine. V tejto oblasti môžete zarobiť malé sumy za kratšie texty, ale ak ponúknete priaznivú cenu a odvediete kvalitnú prácu (žiaden online program nenahradí človeka!), ponuky sa vám len tak pohrnú.
 • Fotografovanie – fotografie môžete predať osobám, ktoré by chceli portréty, ale v súčasnosti existujú stovky stránok, kde môžete svoje fotografie predať napríklad blogerom alebo webovým stránkam. Ak je fotografovanie vaše hobby, rozhodne stojí za to podeliť sa o jeho výsledky. A niekedy úplne stačia fotky urobené smartfónom.
 • Spravovanie sociálnych sietí – čím mladší človek, tým istejšie sa vezie na vlne sociálnych médií. Využite svoje schopnosti zachytiť trendy a ponúknite svoje služby napríklad miestnej kaviarni, obchodu alebo organizácii. Budete musieť vytvárať fotografie, popisy a komunikovať so zákazníkmi, preto si pripravte pár argumentov, prečo vás zamestnávateľ jednoducho nemôže odmietnuť.
 • Dizajn – či už na tričkách alebo na webových stránkach, ak viete kresliť alebo radi vymýšľate slovné hračky, môžete predávať svoje digitálne dizajny. Alebo ich na tričká ručne namaľujte.
 • Milujete zvieratá? Vyberte si venčenie psov, kŕmenie mačiek, kým sú majitelia na dovolenke alebo starostlivosť o kone v miestnej jazdiarni. Kvôli takejto brigáde budete musieť vyliezť z postele, ale pozrite sa večer z okna. Vidíte desiatky psíčkarov? Tí všetci sú vaši potenciálni zákazníci. Stačí vhodiť do ich schránok inzerát.

obrázky: pexels.com

 

Redakcia

Redaktorka magazínu Dopohody.sk. Snaží sa priniesť zaujímavé informácie najmä pre mladých.